دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد درباره استئوارتریت

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه وهدف

 

مفاصل سبب ایجاد حداکثرپایداری در بدن در طی تحمل وزن وحرکت می باشند. تداخل در مکانیسم نرمال مفاصل سبب استئوآرتریت دردناک وعدم توانایی فیزیکی می شود. استئوآرتریت جمعيت بسيار زيادي از انسانها را درگير نموده است و همچنين در دامپزشكي استئوآرتریت در اسب ها و حيوانات خانگي بسيار گزارش مي شود و درمانهاي مختلفي روي آنها انجام مي‌گيرد كه هنوز با قاطعيت نمي توان درمان اختصاصي براي اين موارد در نظر گرفت(50). استئوارتريت يك بيماري مزمن، دردناك و پيشرونده مفصلي است كه اغلب علت آن ناشناخته است اما ارتباط زيادي با سن دارد و در سنين ميانسالي و بالاتر بيشتر ديده مي­شود.در بررسی های اخیر مشخص شده که 10% سگ ها مبتلا به استئوارتریت هستند و 40% از گربه ها نیز از درد های مفصلی رنج می برند.آسيب­هاي ارتوپدي مانند بيماريهاي تحليل رونده و پيشرونده مثل (ديسپلازي مفصل لگن[1] ، ديسپلازي مفصل آرنج[2]، در رفتگي استخوان كشكك[3]) و ضربات فيزيكي به مفاصل مانند(شكستگي­ها و صدمات ليگامنتي مثل پارگي وتر صليبي قدامي[4]) می توانند سبب ایجاد استئوارتریت یا تشدید آن شوند. عوامل ديگر مانند استعداد ژنتيكي بخصوص در نژادهايي كه عضلات سنگين­تري دارند مانند ژرمن شفرد، گولدن رتريور و….، چاقي، اختلالات هورموني يا متابوليكي مانند (هموكروماتوسيس[5]، آكرومگالي[6])، اختلالات استخوان و مفصلي در زمان توليد و رسوب كريستال­هاي اوريك اسيد در مفاصل را نيز بايد مدنظر داشت(28).

در اين بيماري معمول­ترين مفاصلي كه درگير مي­شوند مفاصل زانو،آرنج و لگن هستند اما در عين حال هر مفصلي مي­تواند تحت تأثير قرار بگيرد. از جمله اولين علائم­هاي هشداردهنده استئوارتريت مي­توان ضعف ماهيچه­اي، سختي در راه رفتن و لنگش، استراحت بيش از حالت نرمال، ليسیدن يا گاز گرفتن مفصل، گرم و متورم بودن مفصل را نام برد كه اين علائم خصوصا بعد از يك دوره استراحت و يا در هواي سرد بيشتر و شدیدتر ديده مي­شوند(73).تشخيص اين بيماري به طور معمول از طريق X-Ray صورت مي­گيرد اما استفاده از روش­هاي ديگر نيز مانند تجزیه مايع مفصلي و ادرار نيز كمك­كننده ميباشد. آمار نشان مي­دهد كه 80%انسان ها  تا سن 65 سالگي علائم راديوگرافي استئوآرتريت را نشان مي­دهند در حالي كه تنها 65% از آنها داراي علائم باليني بيماري هستند.

درمان­هاي انجام شده تا به امروز محدود به استفاده از داروهاي ضد درد، داروهاي ضد التهاب استروئيدي و غيراستروئيدي، استراحت مفصلي و در موارد پيشرفته جراحي بوده است. اما هيچ يك از آنها به بهبودي كامل و ترميم غضروف كمك شاياني نكرده است(50). پلاسمای غنی از پلاکت(PRP)[7] قسمتي از پلاسما با غلظت غني از پلاكت ها مي باشد. پلاكت ها داراي گرانولهاي آلفا مي باشند كه غني از فاكتورهاي رشد هستند و مي توانند در ترميم بافتي بسيار مؤثر باشند.PRPدرزمينه هاي مختلف ترميم در جراحي ها استفاده شده است از جمله ترميم استخواني و نسوج نرم را با قرار دادن غلظت بالاي پلاكت خودي در محل ضايعه سرعت بخشيده است.سادگي تهيه PRP و منافع ترميمي آن اميدي براي بهبودي هاي سريع بافتي محسوب مي شود.تابحال تحقيقات مختلفي در استفاده از PRP در سرعت بخشيدن به ترميم هاي بافتي همانند تاندونها و ليگامنت ها انجام گرفته ولي در مورد نقش آن در ترميم استئوآرتريت هنوز مطالعه اي انجام نشده است(76و77) .

بنابراين هدف از اين بررسي ايجاد استئوآرتريت تجربي در خوکچه هندی  بعنوان حيوان مدل بصورت يكنواخت و يكسان بود و درمانهاي كنترل شده در گروهدرمان بوسيله PRP خودی انجام گرفت تا تأثير اين نوع روش درماني بر روي بهبودي مفاصل مبتلا به استئوآرتريت روشنگردد.

 

[1]-Hip Displasia

[2]-Elbow displasia

[3]-Patellar  laxation

[4]-Cranial Crutiate Ligament

[5]-Hemocromatosis

[6]-Acromegali

[7] -Platelet Rich Plasma

كليات و بررسي منابع موجود

 

١-٢)ساختار وعملکرد مفاصل:

هدف مفاصل ایجاد حداکثرپایداری در بدن در طی تحمل وزن وحرکت می باشد. تداخل در مکانیسم نرمال مفاصل سبب استئوآرتریت دردناک وعدم توانایی فیزیکی می شود ودر نتیجه کاهش کیفیت زندگی را بدنبال خواهد داشت. بیماری های مفاصل معمولا مفاصل سینوویالی[1] را درگیر می کند. این مفاصل اجازه به حرکت زیاد را می دهند وجزء نگرانی های اولیه جراحان ارتوپد می باشند(50).

 

٢-١-٢(اجزای مفصل سینوویالی:

تمام مفاصل سینوویالی دارای یک حفره مفصلی[2]، کپسول مفصلی، [3]مایع سینوویالی، غضروف مفصلی واستخوان زیرغضروف[4] می باشد. بعضی مفاصل همچنین دارای لیگامنت های داخل مفصلی[5]، منیسک[6] وپد چربی[7] می باشند. سطح مفصلی استخوان توسط غضروف هیالین پوشیده شده است. استخوان ها همراه با کپسول مفصلی و لیگامنت یک واحد را تشکیل می دهند. سایش همراه با افزایش سن مشاهده می شود اما بوسیله تروما، بیماری وتغییرات بیوشیمیایی وساختاری در غضروف مفصلی تشدید می شود.

 

٢-٢)آناتومي مفصل زانو:

مفصل زانو بزرگترين مفصل سينوويال در بدن است كه بو سيله غشاي سينویالي پوشيده شده است. وزن زيادی را در بدن تحمل مي­كند و از 3 استخوان تشكيل شده است كه شامل استخوان ران، استخواني درشت ني و استخوان كشكك مي­باشد. اين استخوان­ها بوسيله ماهيچه­ها، ليگامنتها و كپسول مفصلي در كنار هم نگهداشته مي­شوند.

[1]-Synovial  joint

[2] -Joint cavity

[3] – Joint capsul

[4]-Subcondral bone

[5]-Intraarticular ligaments

[6] – Meniscus

[7] -Fat pad

تعداد صفحه : 70

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***

دسته بندی : پزشکی