دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : سرطان کولون

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

سرطان کولون یکی از شایعترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان میباشد.تاکنون تحقیقات گسترده ای بر روی علت ها و نحوه تشکیل و گسترش سرطان روده و همینطورروش های پیشگیری و درمان آن صورت گرفته است.داروهای ضد التهابی و شیمیایی درمانی از جمله این درمان ها می باشد.سیاه دانه از گیاهان واجد خواص دارویی بسیار می باشد و تحقیقات گسترده ای نیز بر روی خواص آن صورت گرفته است.در این تحقیق سعی گردیده است تا با اضافه نمودن دانه کامل سیاه دانه به خوراک رت های تحت تحقیق تاثیرات پیشگیرانه ضد سرطان این گیاه مورد ازریابی قرار گیرد.

در این تحقیق 50 سر موش رت در 6 گروه کنترل مثبت،تیمار سیاه دانه 2%،تیمار سیاه دانه4%،کنترل منفی،شم سیاه دانه2% وشم سیاه دانه4% مورد تزریق کارسینوژن دی متیل هیدروزاین به مدت 18 هفته قرار گرفتند.12 هفته بعد از آخرین تزریق رت ها تیمار و نگهداری شده، سپس کالبد گشایی و نمونه گیری از روده ها صورت گرفت..ازطرفی از هر رت خونگیری شد ونمونه ای  از کبد و کلون تهیه شد وسپس هموژن گردید و از لحاظ پارامتر های بیوشیمیایی (GSH,GST ,سيتوكروم P-450و پروتئين بتاكاتنين)مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایجی که در این بررسی به دست آمد نشان داد که سرطان زایی و ایجاد تومور در گروه کنترل مثبت نسبت به کنترل منفی واجد اختلاف معنی دار بود و القاء سرطان به خوبی صورت گرفت.بررسی گروه تیمار سیاه دانه 2%و4% و مقایسه با گروههای کنترل مثبت نشان داد که علی رغم وجود روند کاهش ضایعات توموری اختلاف معنی داری دراندازه و تعدادتومورها و ضایعات میکروسکوپی بین گروههای فوق موجود نمی باشد. بررسي تغييرات در سيستم متابولیزه کننده زنوبيوتيك ها در رتهاي تحت تيمار با سیاه دانه اين فرضيه را تقويت مي كند كه احتمالا با توجه به كاهش تعداد تومورها در بافت كولون، سيستم متابولیزه کننده زنوبيوتيك ها بيشتر تحت تاثير سیاه دانه قرار مي گيرند. نتايج اين تحقيق نشان مي دهد كه تزريق DMH منجر به افزايش ميزان پروتئين بتاكاتنين در بافت كولون مي شود  و تغذيه رت ها با غذاي حاوي ساه دانه در هر دو منجر به كاهش سطح پروتئين بتاكاتنين و برگشت آن به سطح كنترل مي گردد. اين نتايج نشان مي دهد كه تيمار رت ها با غذاي حاوي سیاه دانه منجر به تعديل فعاليت آنزيم هاي دخيل در متابوليسم DMH مي شود كه اين اثر در مرحله بعد باعث كاهش بيان ژن بتاكاتنين و ممانعت از تجمع پروتئين بتاكاتنين در سلول‌هاي اپي‌تليال بافت كولون مي گردد.

واژگان کلیدی:سرطان کولون،سیاه دانه،دی متیل هیدروزاین، GSH,GST ,سيتوكروم P-450 , پروتئين بتاكاتنين

مقدمه وهدف:

سرطان کولورکتال یکی از شایعترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان می باشد. این نوع سرطان با شیوع 8-6 نفر در هر صد هزار نفر ، چهارمین نوع شایع سرطان و یک پنجم  کل موارد سرطان ها را در ایران تشکیل می دهد.

تاکنون تحقیقات گسترده ای بر روی علت ها و نحوه تشکیل و گسترش سرطان روده و همینطور روش های پیشگیری و درمان آن صورت گرفته است.لازم به ذکر است که تشخیص در مراحل آغازین بیماری در پیشگیری و درمان آن بسیار موثراست.

ازجمله این موارد می توان  به استفاده از داروهای ضد التهابی و شیمیایی درمانی اشاره کرد و حال آنکه عوارض جانبی این داروها ومقاومت سلولهای سرطانی درمقابل  آن ها به شدت کاربرد انها را دراین زمینه ها را محدود می نماید. این درحالی است که با توجه به عوارض بسیار محدود داروهای گیاهی و تاثیرات شگرف آنها، بطور روز افزون مطالعه درجهت استفاده ازاین گروه ازداروها درحال گسترش می باشد.

سیاه دانه یکی  ازمشهورترین گیاهانی است که در کشورهای اسلامی و شمالی افریقا به عنوان دارویی سنتی پیشینه طولانی دارد. اخیرا از طریق انجام تحیقات  پیوسته  بسیاری از ویژگی های دارویی این گیاه مورد شناسایی قرارگرفته است. ازجمله این ویژگی ها می توان به خواص آنتی باکتریال ،آنتی هیستامینی ،آنتی توموری و آنتی پراکسیداتیو آن اشاره نمود.

با توجه به اینکه درمان های دارویی و شیمیایی در ایران در حال انجام است اما تحقیقات در زمینه تاثیرات گیاهان دارویی بر روی کنترل و درمان این سرطان کم بوده و یا صورت نگرفته است.لذا بررسی ها و آزمایش های علمی در این مورد الزامی به نظر میرسد.

طی این تحقیق قصد بر ان است که از طریق سنجش ضایعات  سرطانی درکولون  وارزیابی آنزیم های دخیل در متابولیسم (DMH) وسطح بیان پروتئین بتا کاتنین در سلول های کلون میزان تاثیرات پیشگیرانه سیاهدانه در بروز سرطان کولون ارزیابی شود.

 

 

1-1- عوامل طبیعی پیشگیری کننده از سرطان

سرطان يكي از شايع‌ترين علل مرگ و مير در جوامع امروز است. روش‌هاي مختلفي براي درمان سرطان وجود دارد و انواع مختلفی از سرطان به خصوص سرطان كولوركتال با جراحي درمان شده اند به طوري كه طول عمر 7% از آن‌ها حدود 5 سال افزایش یافته است. به جز جراحي، روش‌های درمانی دیگری نظیر راديوتراپي، ايمونوتراپي، ژن‌تراپي و همچنین شيمي درماني برای درمان سرطان به کار گرفته می شوند، ولي متأسفانه مقاومت دارويي سلول‌هاي سرطاني به داروهاي مختلف و عوارض ناشي از مصرف اينگونه داروها، موفقيت درمان اين بيماري را به شدت كاهش مي‌دهد (15). با توجه به این عوامل، توجه به گياهان دارويي و اجزاء فعال بيولوژيكي آنها در سال‌هاي اخير افزايش چشمگيري داشته است. مطالعات اپيدميولوژيك نشان داده‌اند كه مصرف بالاي ميوه‌جات و سبزيجات با كاهش مرگ و مير ناشي از سرطان كولوركتال ارتباط دارد. امروزه گياهان دارويي در درمان بيماري‌هاي مختلفي از جمله انسدادها، اختلالات تنفسي، ناراحتي‌هاي پوستي، بيماري‌هاي قلبي و اختلالات عصبي ـ رواني مورد استفاده قرار مي‌گيرند. با توجه به فعاليت قوي ضدتوموري گياهان دارويي، امروزه امكان كاربرد اينگونه داروها در پيشگيري از سرطان بسيار مورد توجه قرار گرفته است. متأسفانه برخلاف مطالعات اپيدميولوژيكي، مطالعات آزمايشگاهي بسيار كمي در مورد اثرات مصرف ميوه‌جات و سبزيجات در سرطان كولوركتال صورت گرفته است. با اين وجود پيشگيري از سرطان با عوامل طبيعي، يك راه مؤثر براي كاهش ابتلا به سرطان شناخته شده است. مطالعات مختلف نشان داده‌‌اند كه عوامل مهاركننده طبيعي سرطان از جمله گياهان دارويي، داراي اثرات درماني قابل توجهي بر روي روند سرطانزايي هستند .

تعداد صفحه : 90

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***

دسته بندی : پزشکی